دیوید کورش

دیوید کورش

دیوید کورش رهبر فرقه داوودیه بود، یک فرقه مذهبی که در طول یک بن بست مرگبار با مقامات مجری قانون فدرال در نزدیکی واکو، تگزاس مورد توجه ملی قرار گرفت. کورش خود را یک پیامبر می‌دانست و او و پیروانش در انتظار آخرالزمان، سلاح‌هایی انباشته می‌کردند. در 28 فوریه 1993، اداره فدرال الکل، تنباکو و اسلحه گرم به محوطه داوودیان یورش برد که منجر به یک محاصره 51 روزه شد که با آتش سوزی محوطه به پایان رسید. کورش در میان ده ها کشته شده پس از آتش سوزی بود.

.

.

زندگی دیوید کورش

دیوید کورش با نام ورنون وین هاول از مادری نوجوان ازدواج نکرده به نام بانی کلارک در 17 اوت 1959 در هیوستون به دنیا آمد. او تا سال های نوجوانی پدرش را ملاقات نکرد و کلارک او را ترک کرد تا در سال های اولیه زندگی توسط پدربزرگ و مادربزرگش بزرگ شود. کورش تا حدودی به دلیل نارساخوانی شدید و بینایی ضعیف در مدرسه با مشکل مواجه شد. او را در کلاس‌های آموزش ویژه گذاشتند و توسط همکلاسی‌هایش با نام مستعار «ورنی» مورد تمسخر قرار گرفتند، که او آن را نفرت داشت.

او بیشتر دوران کودکی تنهایی خود را با نواختن آلات موسیقی و مطالعه کتاب مقدس گذراند که به علاقه وسواسی کورش تبدیل شد. در سن 12 سالگی، او کل عهد جدید را حفظ و تفسیر کرده بود. کورش در یک کلیسای باپتیست جنوبی یک مسیحی دوباره متولد شد، اما با آموزه های آنها مخالفت کرد و در عوض به کلیسای ادونتیست روز هفتم پیوست. دیگر افراد او را مغرور می‌دانستند و مدام تلاش می‌کرد تا آنها را به تفاسیر خود از دین تبدیل کند.

کورش در نهایت پس از اینکه به کشیش گفت که خدا می خواهد کورش دختر 12 ساله کشیش را به همسری بگیرد، سرانجام از کلیسا اخراج شد. کورش در سال آخر، دبیرستان گارلند را رها کرد و به شغل نجاری مشغول شد. در حالی که در اوایل 20 سالگی خود بود، مدت کوتاهی را در لس آنجلس گذراند و تلاش کرد تا به یک ستاره راک تبدیل شود.

.

تماشای مستند Waco: American Apocalypse 2023 در مورد دیوید کورش

.

پیوستن به شعبه داوودیه

در اوایل دهه 1980، دیوید کورش، که در آن زمان هنوز با نام ورنون هاول شناخته می شد، به واکو، تگزاس نقل مکان کرد و به شاخه دیویدیان، یک گروه منشعب از کلیسای ادونتیست روز هفتم پیوست. لوئیس رودن، بیوه بنیامین رودن، بنیانگذار برانچ دیویدیان، کورش را تشویق کرد که گیتار بزند و در طول جلسات مطالعه روزانه کتاب مقدس گروه در مرکز کوه کارمل. کالین ویلسون در کتاب خود به نام “حزب شیطان” ادعا کرد که کورش با لوئیس رابطه داشته است و کورش ادعا می‌کند که خدا از او می‌خواهد از او فرزندی داشته باشد که به گفته او «برگزیده» خواهد شد.

در سال 1984، کورش با “ریچل جونز” یکی از پیروان دیویدیان 14 ساله ازدواج کرد که از او صاحب دو فرزند شد: سایروس و استار. او شروع به آموزش تفاسیر کتاب مقدس خود در سخنرانی هایی به نام «ریشه مار» کرده بود که باعث ناآرامی در بین گروه شد. اختلاف رهبری بین کورش و جورج رودن، پسر بنجامین، که انتظار می رفت این فرقه را به دست بگیرد و با دیوید کورش درگیر شد، آغاز شد. پس از آن که رودن کورش را متهم به آتش زدن یک ساختمان اداری و مطبوعات کرد، دشمنی به نقطه جوش رسید. کورش ادعا کرد که آتش “حکم خدا” بر فرقه بود.

.

.

رهبر شدن اجباری دیوید کورش

به نظر می رسید رودن پس از اینکه او و حامیانش دیوید کورش را با اسلحه از مجتمع کوه کارمل بیرون کردند، در مناقشه رهبری پیروز شد. کورش و پیروانش مدتی در شرق تگزاس اقامت داشتند و در شرایط سختی زندگی می کردند. او شروع به استخدام سایر پیروان جدید کرد و از اسرائیل دیدن کرد، جایی که ادعا کرد که رویایی دارد که نشان می دهد او تجسم کوروش نبی مدرن است که یهودیان را از بابل آزاد کرد. در سال 1987، کورش و تعداد انگشت شماری از پیروانش، کاملا مسلح به واکو بازگشتند.

درگیری با اسلحه شروع شد و رودن مورد اصابت گلوله قرار گرفت اما از جراحت جان سالم به در برد. دیوید کورش و خدمه اش به اتهام تلاش برای قتل محاکمه شدند، اما کورش مورد محاکمه قرار گرفت و پیروانش تبرئه شدند. رودن بعداً به دلیل قتل ویمن دیل آدیر در سال 1989 دستگیر شد که رودن ادعا کرد کورش او را برای کشتن او فرستاده است. با کنار گذاشتن رودن، دیوید کورش توانست مرکز کوه کارمل را پس بگیرد و رهبر شعبه داوودیان شود.

در سال 1990 نام خود را از “ورون هاول” به “دوید کورش” تغییر داد. نام جدید او اشاره ای به پادشاه داوود بود، در حالی که نام خانوادگی او برگرفته از نام کتاب مقدس “کوروش” بود. آموزه‌های کورش شامل تمرین «عروسی روحانی» بود که او را قادر می‌سازد پیروان زن منتخب خدا را در تمام سنین هم بستر خود کند. گفته می‌شود که کورش 20 «همسر» داشته است که برخی از آنها زیر 17 سال سن داشتند (سن رضایت قانونی تگزاس)، و حداقل دوازده فرزند از کسانی غیر از همسر قانونی‌اش به دنیا آورده است.

.

.

محاصره و مذاکرات واکو

دیوید کورش به عنوان رهبر شاخه داوودیان، ادعا کرد که رمز هفت مهر را در کتاب مکاشفه شکسته است، که رویدادهای منتهی به آخرالزمان را پیش‌بینی می‌کرد. او به پیروان خود گفت که خداوند از داوودیان خواست تا «ارتش خدا» بسازند. در نتیجه آنها شروع به ذخیره سلاح کردند. سایر شعبه داوودیان ادعا کردند که این سلاح ها برای دفاع نبوده بلکه در نمایشگاه های اسلحه فروخته شده اند تا درآمدی برای فرقه ایجاد کنند.

انباشت تسلیحات، توجه اداره فدرال را به خود جلب کرد که حکم تجسس مجتمع کوه کارمل را به دست آورد. در 28 فوریه 1993، ATF تلاش کرد تا به مرکز کوه کارمل حمله کند. درگیری چهار ساعته‌ای رخ داد که شش تن از پیروان کورش و چهار مامور ATF کشته شدند. خود کورش در جریان این درگیری مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد. هر دو طرف، طرف مقابل را به شلیک اولین گلوله متهم کردند.

پس از تیراندازی، اف‌بی‌آی فرماندهی را بر عهده گرفت و محاصره 51 روزه مجتمع کوه کارمل را آغاز کرد. ماموران با کورش و سایر اعضای فرقه داخل از طریق تلفن در ارتباط بودند. در روزهای اول محاصره، کورش در ازای پخش پیام های ضبط شده کورش توسط اف‌بی‌آی در رادیو، تعدادی از کودکان را از محوطه آزاد کرد. در یک نقطه، کورش موافقت کرد که خود را تسلیم کند و به بقیه پیروانش اجازه دهد تا با آرامش از محوطه خارج شوند، اما بعداً نظر خود را تغییر داد و یکی از پیروانش گفت: “خدا به کورش گفته بود که صبر کند.”

به گفته اف‌بی‌آی، دیوید کورش در جریان مذاکرات ادعا می‌کرد که مسیح است و او بارها در طول تماس‌های تلفنی آن‌ها، به موعظه‌ می‌پرداخت. او همچنین از کودکان داخل مجتمع کوه کارمل به عنوان سپری در برابر تلاش های اف بی آی برای حل این بن بست استفاده کرد. در نیمه اول محاصره در مجموع 35 نفر از جمله 21 کودک آزاد شدند. به زودی درگیری هایی در اف‌بی‌آی به وجود آمد که برخی از ادامه مذاکرات حمایت کردند و برخی دیگر از اقدامات تهاجمی تر حمایت کردند. در نیمه دوم محاصره هیچ یک از داوودیان مجتمع را ترک نکردند.

.

.

آتش سوزی و مرگ

در 19 آوریل 1993، اداره تحقیقات فدرال، یک حمله تانک و گاز اشک آور را به کوه کارمل آغاز کرد. ساعاتی بعد، آتش سوزی در سراسر محوطه گسترش یافت و بیش از ده ها تن از ساکنان آن را کشت. کورش از جمله افرادی بود که بر اثر شلیک گلوله به سر خود کشته شده بود. برخی حدس می زدند که اف بی آی عمدا آتش را به راه انداخته است، اما یک کمیسیون ویژه بعداً صداهای ضبط شده از میکروفون های اف بی آی را تجزیه و تحلیل کرد که کورش و سایر شعبه داوودیان را در حال بحث در مورد برنامه هایی برای ایجاد عمدی آتش نشان می داد.

دیدگاهتان را بنویسید