تد باندی قاتل سریالی

تد باندی قاتل سریالی

تد باندی قاتل سریالی، متجاوز و زن ستیز بود که حداقل 20 زن را طبق مدارک در دهه 1970 به قتل رساند، اما به قتل 36 زن اعتراف کرد، اگرچه برخی کارشناسان معتقدند تعداد قربانیان واقعی او ممکن است بیش از 100 نفر باشد. او در فوریه 1978 برای همیشه دستگیر شد و سه حکم اعدام جداگانه برای قتل دو عضو انجمن خانواده چی امگا در دانشگاه ایالتی فلوریدا و یک دختر 12 ساله دریافت کرد. ظاهر جذاب باندی به او کمک کرد تا در طول محاکمه اش تا حدودی به آدم مشهوری تبدیل شود و از آن زمان پرونده او الهام بخش بسیاری از رمان ها و فیلم ها درباره قاتلان زنجیره ای بوده است. او در سال 1989 اعدام شد.

.

.

دوران کودکی تد باندی

تد باندی با نام تئودور رابرت باندی در 24 نوامبر 1946 در برلینگتون، ورمونت به دنیا آمد. او زندگی را در حالی آغاز کرد که مایه شرم مادرش بود، زیرا تولد نامشروع او باعث تحقیر والدین مذهبی مادرش بود. النور لوئیز کاول، 22 ساله بود که تد را در خانه ای برای مادران مجرد به دنیا آورد. بعداً کاول پسرش را نزد پدر و مادرش در فیلادلفیا آورد.

در گواهی تولد تد، پدرش به عنوان “ناشناس” ذکر شده است، بنابراین هویت پدر بیولوژیکی او ممکن است هرگز تایید نشود. با این حال، برخی نظریه ها در مورد اینکه او ممکن است چه کسی باشد وجود دارد. آن رول، همکار تد و نویسنده “غریبه کنار من” ، میگوید که پدر تد احتمالاً “لوید مارشال”، کهنه سرباز نیروی هوایی و فارغ التحصیل ایالت پن بوده است. منابع دیگر می گویند پدر تد “جک ورتینگتون” است و برخی شایعات حاکی از آن است که پدرش، پدربزرگ او نیز بوده است.

باندی برای پنهان کردن این واقعیت که او یک فرزند نامشروع است، به عنوان پسر خوانده پدربزرگ و مادربزرگش بزرگ شد و به او گفته شد که مادرش، خواهرش است. کاول چند سال بعد با باندی به تاکوما، واشنگتن نقل مکان کرد و در سال 1951 با جانی باندی ازدواج کرد. در حالی که تد نام خانوادگی او را انتخاب کرد، اما طبق گزارش‌ها، احترام زیادی برای ناپدری‌اش قائل نبود. جانی و لوئیز چندین فرزند با هم بدنیا آوردند.

باندی در خانواده ای از طبقه کارگر بزرگ شد. او در سنین پایین علاقه غیرمعمولی به مردگان نشان داد. او در حدود 3 سالگی مجذوب چاقو شد. باندی که در کودکی خجالتی اما باهوش بود، در مدرسه خوب عمل می کرد اما با همسالانش، نه.

به گفته مت دلیسی، جرم‌شناس دانشگاه ایالتی آیووا که در سال 2023 کتاب تد باندی و اپیدمی قتل حل‌نشده را تالیف کرد، باندی همچنین موش‌ها را در جنگل‌ها تکه تکه می‌کرد و سعی می‌کرد در حین شنا یا قایق سواری افراد را غرق کند. او هیچ احساسی از «پشیمانی، گناه، خجالت یا شرم» نشان نمیداد.

.

.

تحصیلات

تد باندی قاتل سریالی در سال 1972 در رشته روانشناسی از دانشگاه واشنگتن فارغ التحصیل شد. او در دانشکده حقوق در یوتا پذیرفته شد و در آن شرکت کرد، اگرچه هرگز مدرک خود را دریافت نکرد.

زمانی که باندی دانشجوی دانشگاه واشنگتن بود، عاشق یک زن جوان و ثروتمند و زیبا از کالیفرنیا به نام دایان ادواردز شد. او هر چیزی را که او می خواست را داشت. پول، کلاس و نفوذ. باندی از جدایی آنها بسیار ناراحت شد. بسیاری از قربانیان بعدی باندی شبیه دوست دختر دانشگاهی او بودند – دانشجویانی جذاب با موهای بلند و تیره.

در اواسط دهه 1970، باندی خود را متحول کرده بود و از نظر ظاهری اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد و در مسائل اجتماعی و سیاسی فعال تر شد. او حتی پس از کار بر روی مبارزات انتخاباتی خود توصیه نامه ای از فرماندار جمهوری خواه واشنگتن دریافت کرد.

.

.

قربانی های تد باندی

باندی به 36 قتل زنان جوان در چندین ایالت در دهه 1970 اعتراف کرد، اما کارشناسان معتقدند که آمار نهایی ممکن است به 100 یا بیشتر نزدیک شود. تعداد دقیق زنان کشته شده باندی هرگز مشخص نخواهد شد. قتل‌های او معمولاً از یک الگوی وحشتناک پیروی می‌کرد: او اغلب به قربانیانش تجاوز می‌کرد قبل از اینکه آنها را تا حد مرگ کتک بزند.

درباره اینکه باندی از چه زمانی شروع به کشتن کرد، بحث هایی وجود دارد. اکثر منابع می گویند که او جنایت قتل عام خود را در حدود سال 1974 آغاز کرد. در همین زمان، بسیاری از زنان در منطقه سیاتل و در نزدیکی اورگان ناپدید شدند. داستان هایی در مورد آخرین باری که برخی از قربانیان در جمع مرد جوانی با موهای تیره معروف به تد دیده شده بودند، پخش شد.

با این حال، مت دیلیسی جرم‌شناس در کتابش در سال 2023 استدلال می‌کند که تد باندی قاتل سریالی احتمالاً بیش از 100 نفر را به قتل رسانده و در نوجوانی شروع به قتل کرده است. دلیسی گفت: «باندی سرنخ‌های زیادی را نشان می‌دهد که قتل‌های بیشتری وجود داشته است. و سرعت و اعتماد به نفسی که او بین سال‌های 1974 و 1978 به قتل می‌رساند، نشان می‌دهد که به هیچ وجه نمی‌توانست این کار ار متوقف کند.»
باندی اغلب قربانیان خود را با تظاهر به مجروح شدن و درخواست کمک از آنها به داخل ماشین خود می کشاند. محبت آنها یک اشتباه مهلک بود.

.

.

الیزابت کلوپفر، دوست دختر تد باندی

تد باندی و دوست دخترش

شاید شناخته شده ترین دوست دختر باندی، الیزابت کلوپفر بود که در نهایت به پلیس کمک کرد تا قاتل زنجیره ای مظنون را دستگیر کنند. او و کلوپفر در سال 1969 پس از ملاقات در یک بار در سیاتل، یک رابطه شش ساله را آغاز کردند. او مادر مجرد یک دختر نوجوان بود و با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کرد. باندی از او مراقبت کرد و لیزابت میگوید که تد “گرم و دوست داشتنی بود”.

در سال 1974، کلوپفر شروع به مشکوک شدن به جنایات باندی کرد. وقتی از او در مورد رفتارهای عجیب و غریب، مانند نگه داشتن یک ساطور در کشوی میزش سوال می‌کرد، او از جذابیت خود برای منحرف کردن نگرانی‌های او استفاده می‌کرد.

کلوپفر با مشکوک شدن به دست داشتن باندی در قتل های برجسته محلی به طور مخفیانه پیش پلیس رفت، اما آنها باور نداشتند که باندی قاتل است. این زوج با هم باقی ماندند، اگرچه زمانی که باندی در سال بعد به المپیا رفت، از هم دور شدند.

کلوپفر با مشکوک شدن به دست داشتن باندی در قتل های برجسته محلی به طور مخفیانه پیش پلیس رفت، اما آنها باور نداشتند که باندی قاتل است. این زوج با هم باقی ماندند، اگرچه زمانی که باندی در سال بعد به المپیا رفت، از هم دور شدند.

در سال 1975، کلوپفر دوباره به پلیس رفت، این بار با شواهدی که به آنها در دستگیری قاتل زنجیره ای کمک کرد. باندی از طریق تلفن از سلول زندانش به کلوپفر اعتراف کرده بود که سعی کرده او را بکشد و زمانی که احساس کرد “بیماری اش دارد اون را وسوسه میکند” نتوانست در مقابل تکانه های آن مقاومت کند. او برای همیشه رابطه خود را با باندی قطع کرد و کتابی درباره تجربه خود نوشت.

مستند الیزابت کلوپفر درباره خاطرات زندگی اش از تد باندی

.

.

دادگاه و محکومیت

ظاهر خوب، جذابیت و هوش تد باندی قاتل سریالی او را در طول محاکمه اش به یک شهرت تبدیل کرد. او برای زندگی خود جنگید اما در ژوئیه 1979 به جرم قتل بومن و لوی محکوم شد و دو بار به اعدام محکوم شد. او نه سال را در محکومیت اعدام سپری کرد تا به حکم خود اعتراض کند.

در سال 1980، باندی برای قتل لیچ حکم اعدام دیگری دریافت کرد. این حکم بود که در نهایت به اعدام او با صندلی برقی در سال ۱۹۸۹ انجامید.

باندی درخواست تجدید نظر کرد و تلاش کرد تا پرونده خود را به بالاترین حد دادگاه عالی ایالات متحده برساند، اما او رد شد. او همچنین اطلاعاتی در مورد برخی از قتل های حل نشده ارائه کرد، با این امید که در نتیجه از مجازات اعدام جلوگیری کند، اما نتوانست مجازات را به تاخیر بیندازد.

مستند نوارهای تد باندی

دیدگاهتان را بنویسید