دنیس ریدر قاتل سریالی

دنیس ریدر قاتل سریالی

دنیس ریدر قاتل سریالی ( Dennis Rader ) آمریکایی است که از سال 1974 تا 1991، منطقه ویچیتا، کانزاس را به وحشت انداخت و به قاتل بی تی کی BTK معروف شد. ریدر که روز به روز به عنوان یک پدر فداکار و مردی متعهد زندگی می‌کرد، 10 نفر را به طرز وحشیانه‌ای به قتل رساند. نام مستعار او نشان‌دهنده روش او در بستن، شکنجه و کشتن قربانیان بود. او همچنین از طریق مکاتبات گستاخانه با خبرگزاری های محلی، مقامات را مسخره می‌کرد. غرور و تکبر ریدر در سال 2004 دوباره ظاهر شد و تمایل او به گذاشتن سرنخ برای پلیس منجر به دستگیری او شد. او سال بعد به قتل هایش اعتراف کرد و اکنون در حال گذراندن 10 حبس ابد در زندان است.

.

مستند اعترافات دنیس ریدر در دادگاه

.

دوران کودکی، همسر و فرزندان

بی تی کی

دنیس لین ریدر dennis rader در 9 مارس 1945 در پیتسبورگ، کانزاس به دنیا آمد و در ویچیتا بزرگ شد. او که بزرگترین پسر از چهار پسر است، از دوران کودکی به ظاهر عادی لذت می برد و ظاهراً رفتارهای آزاردهنده ای که داشت، مانند حلق آویز کردن حیوانات ولگرد را پنهان می کرد.

ریدر کالج را رها کرد و در اواسط دهه 1960 به نیروی هوایی ایالات متحده پیوست. پس از بازگشت به ویچیتا، حدود یک سال در یک شرکت تامین کننده در فضای باز کار کرد. در سال 1974، او یک دوره طولانی را به عنوان کارمند شرکت خدمات امنیتی ADT آغاز کرد.

در سال 1971، او با پائولا دیتز ازدواج کرد و این زوج صاحب دو فرزند شدند، یک پسر به نام برایان در سال 1975 و یک دختر به نام کری در سال 1978. برایان از انظار عمومی دور مانده است، اما کری در سال 2019 کتابی با عنوان “A Serial Killer’s Daughter” نوشت. که در آن او در مورد چگونگی اطلاع از اعمال جنایتکارانه پدرش و غلبه بر وحشت مرتبط با آنها صحبت می کند.

.

.

اولین قربانیان دنیس ریدر

دنیس ریدر

در 15 ژانویه 1974، دنیس ریدر چهار عضو خانواده اوترو – جوزف و جولی را به همراه دو فرزندشان جوزفین و جوزف جونیور، در خانه‌شان در ویچیتا خفه کرد. او با برداشتن ساعت و رادیو که در خانه بود از آنجا خارج شود. خفه کردن و یادگاری برداشتن، بخشی از الگوی رفتار جنایتکارانه ریدر می شود. مایع منی او همچنین در صحنه جرم پیدا شد و بعداً گفت که از کشتن لذت جنسی گرفته است. پسر 15 ساله اوتروس، چارلی، اواخر همان روز به خانه آمد و اجساد را کشف کرد.

ریدر dennis rader چند ماه بعد دوباره حمله کرد. در 4 آوریل، او در آپارتمان یک زن جوان به نام کاترین برایت منتظر ماند و پس از بازگشت به خانه با چاقو به او ضربه زد و او را خفه کرد. دنیس ریدر همچنین دو بار به برادر کاترین، کوین شلیک کرد، اما او جان سالم به در برد. طبق مقاله‌ای در مجله تایم، کوین بعداً ریدر را به‌عنوان «مردی با جثه متوسط، سبیل‌های پرپشت، چشم‌های روان‌پریش توصیف کرد.

.

.

‘BTK’ عمومی می شود و قتل های بیشتری انجام می شود

در اکتبر 1974، ریدر نامه ای را که در آن مسئولیت کشتن خانواده اوترو را بر عهده گرفت، در کتاب کتابخانه عمومی قرار داد. یادداشت بد نوشته شده به مقامات کمی ایده داد که با چه کسی سروکار دارند و یک روزنامه محلی شروع به پوشش این ماجرا کرد. ریدر نوشت: «کنترل خودم سخت است. احتمالاً به من میگویید «روانی، با انحراف جنسی». او هشدار داد که دوباره حمله خواهد کرد و خاطرنشان کرد کلمات رمز او، بستن، شکنجه کردن، کشتن یعنی B.T.K هستند.
و اسم بی تی کی روی او گذاشته شد.

جنایات شناخته شده بعدی دنیس ریدر در سال 1977 رخ داد. در ماه مارس، او شرلی ویان را پس از حبس کردن فرزندانش در حمام، بست و خفه کرد. در ماه دسامبر، او نانسی فاکس را در خانه اش خفه کرد و سپس با پلیس تماس گرفت تا قتل را گزارش کند. اندکی پس از آن، در ژانویه 1978، دنیس ریدر شعری را برای یک روزنامه محلی درباره قتل ویان فرستاد. چند هفته بعد، او نامه ای به یک ایستگاه تلویزیونی محلی ارسال کرد که در آن اعلام کرد که مسئول کشتن ویان، فاکس و یک قربانی ناشناس دیگر است. او همچنین به چندین قاتل بدنام دیگر از جمله «تد باندی» و دیوید برکوویتز «پسر سم» اشاره کرد.

علیرغم بازی موش و گربه‌اش با مقامات، دنیس ریدر شوهری حواس‌ جمع بود و می‌توانست زندگی مخفیانه و قتل‌آمیز خود را حفظ کند. در سال 1979، دنیس ریدر از دانشگاه ایالتی ویچیتا با مدرک مدیریت عدالت فارغ التحصیل شد. با این حال، او به طعنه زدن به مقامات ادامه داد و به نظر می رسید که آماده حمله مجدد است.

در آوریل 1979، بی تی کی در خانه یک زن مسن منتظر ماند اما قبل از بازگشت او آنجا را ترک کرد. او نامه ای برای او فرستاد تا به او بفهماند که بی تی کی BTK آنجا بوده است. در تلاش برای دستگیری او، مقامات ضبط تماس تلفنی او در سال 1977 را به پلیس منتشر کردند، به این امید که کسی صدا را تشخیص دهد.

پس از چندین سال بدون جرم، دنیس ریدر در 27 آوریل 1985 همسایه خود مارین هج را کشت. جسد او چند روز بعد در کنار جاده پیدا شد. سال بعد، ویکی وگرل را در خانه اش کشت. آخرین قربانی شناخته شده او، دولورس دیویس، در 19 ژانویه 1991 از خانه اش ربوده شد.

.

.

بازگشت، دستگیری و حبس

بی تی کی

طی چند سال بعد، بی تی کی BTK از نقشه خارج شد زیرا دنیس ریدر بر روی کار و زندگی خانوادگی تمرکز کرده بود. او شرکت ADT را در اواخر دهه 1980 ترک کرده بود و در سال 1991 در حومه ویچیتا پارک سیتی به عنوان ناظر رعایت قوانین شهرداری شروع به کار کرد. او ارتفاع چمن‌های مردم را اندازه‌گیری می‌کرد و حیوانات ولگرد را در حالی که یک اسلحه بیهوش کننده داشت تعقیب می‌کرد. بر اساس گزارش ها، دنیس ریدر از اعمال قدرت محدود خود بر همسایگان و سایر اعضای جامعه لذت می برد. او همچنین رهبر نیروهای پیشاهنگی و رئیس شورای کلیسای خود بود.

با بسیاری از اخبار به مناسبت سی امین سالگرد قتل اوترو، بی تی کی BTK در سال 2004 دوباره ظاهر شد. دنیس ریدر نامه های متعددی را برای رسانه های محلی و مقامات ارسال کرد که حاوی موارد مربوط به جنایات او بود، از جمله تصاویر، یک پازل کلمه، و طرح کلی برای داستان که BTK که قرار بود چاپ شود. بی تی کی همچنین بسته‌هایی با سرنخ‌هایی از خود به جای گذاشت، از جمله یک دیسک کامپیوتری که در نهایت مقامات را به کلیسایی که دنیس ریدر به آنجا می‌فت هدایت کرد. بازرسان همچنین متوجه ماشین جیپ او بر روی نوارهای امنیتی برخی از مناطق تخلیه بسته شدند و با گرفتن نمونه دی.ان.ای از دختر دنیس ریدر، پرونده آنها را محکم کردند.

دنیس ریدر در 25 فوریه 2005 دستگیر شد و به 10 فقره قتل درجه یک متهم شد. همسایگان و اعضای کلیسای او از این خبر متحیر شدند. آنها نمی‌توانستند باور کنند که مردی که می‌شناختند قاتل سریالی است که برای مدت طولانی فعالیت میکند.

دنیس ریدر در 27 ژوئن 2005 به همه اتهامات خود اعتراف کرد. به عنوان بخشی از ادعای خود، او جزئیات وحشتناک جنایات خود را در دادگاه بیان کرد. بسیاری از ناظران خاطرنشان کردند که او رویدادهای وحشتناک را بدون هیچ نشانه ای از پشیمانی یا احساسی توصیف کرد. از آنجایی که دنیس ریدر قبل از بازگرداندن مجازات اعدام در سال 1994 جنایات خود را مرتکب شد، برای اجرای 10 حبس ابد به مرکز اصلاح و تربیت الدورادو فرستاده شد.

.

.

قتل های مشکوک جدید دنیس ریدر

در آگوست 2023، پلیس در شهرستان اوسیج، اوکلاهاما، اعلام کرد که دنیس ریدر مظنون اصلی دو پرونده حل نشده مربوط به بی تی کی در نظر گرفته شده است.

در سال 1976، سینتیا کینی، یک نوجوان 16 ساله که در یک خشکشویی کار می کرد، او در اوکلاهما ناپدید شد و جسد او هرگز پیدا نشد. با استفاده از شواهد قبلی، پلیس متوجه شد که استخدام دنیس ریدر در شرکت ADT همزمان با ساخت یک بانک در آن سوی خیابان روبروی خشک‌شویی که کینی در آن کار می‌کرد، بود. دنیس ریدر همچنین در حوالی زمان ناپدید شدنش یک دفترچه ی خاطرات به نام «روز شستشوی بد» نوشت. او در این دفترچه ربودن یک دختر از یک رختشویی را توصیف کرد.

اما دنیس ریدر در نامه‌ای از زندان که به خبرنگار تلویزیونی تولسا، اوکلاهاما، در اکتبر 2023 به‌طور عمومی به اشتراک گذاشته شد، ادعا کرد که نوشتن دفترچه را به خاطر نمی‌آورد و هر مدرکی که ممکن است او را به پرونده مرتبط کند، تصادفی است.

علاوه بر این، پلیس از عکس‌های مجلات دنیس ریدر استفاده کرد تا او را به شاونا بث گاربر 22 ساله مرتبط کند، که جسدش در سال 1990 در لاناگان، میسوری پیدا شد. در یک عکس، آنها یک پتوی قرمز را پیدا کردند که مطابق با پتوی ناپدید شده با گاربر بود.

پلیس سپس در سپتامبر فاش کرد که به طور بالقوه زنی را با یک نقاشی رنگی ناراحت کننده شناسایی کرده است که پس از دستگیری دنیس ریدر در سال 2005 از اموال او ضبط شده بود. مقتول لباس سبزی به تن دارد و در داخل انباری بسته شده و دهانش را بسته اند. ادی ویردن، کلانتر شهرستان اوسیج به سی ان ان گفت که گمان می رود این زن در سال 1991 ناپدید شده و اهل جنوب شرقی کانزاس بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید